UDZIAŁ CZŁONKÓW SUDECKIEGO ODDZIAŁU POLSKIEGO TOWARZYSTWA NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE BADAWCZYM

UDZIAŁ CZŁONKÓW SUDECKIEGO ODDZIAŁU POLSKIEGO TOWARZYSTWA NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE BADAWCZYM

Wolność ludzi może być postrzegana przez pryzmat wielu kryteriów. Jednym z nich jest możliwość sprawowania kultu religijnego, który ma pogłębić wiarę i wzmocnić poczucie wspólnoty wiernych. Z problemem tym związane jest gromadzenie się w jednym miejscu i czasie dużych skupisk ludzi, których bezpieczeństwo może być w każdej chwili naruszone bądź ograniczone. Taki stan rzeczy sprawia, że podejmowane są działania w skali mikro i makro skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa wspomnianym skupiskom ludzkim.

Z uwagi na powyższe, od ponad roku realizowany jest projekt badawczy nt. „System zabezpieczeń dużych zgromadzeń publicznych w miejscach kultu religijnego” (ProSPeReS – „Protection System for Large Gatherings of People in Religious Sites”). W projekcie tym uczestniczą członkowie Sudeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie, reprezentujący Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Obserwatorium Społeczne we Wrocławiu. Liderem tego projektu jest Uniwersytet Łódzki.

To interesujące przedsięwzięcie naukowe jest finansowane ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki a realizowane przez międzynarodowe konsorcjum naukowe składające się instytucji z kilku państw europejskich tj.: Polska, Cypr, Finlandia, Grecja, Holandia i Słowacja.

Projekt ProSPeReS składa się z ośmiu pakietów roboczych (ang. „work package”) związane z rozwiązywaniem problemów dotyczących: zarządzania i koordynowania projektem, oceny podatności na zagrożenia w miejscach kultu religijnego i analizy potrzeb w tym zakresie, przygotowania indywidualnych środków bezpieczeństwa dostosowanych do potrzeb zabezpieczenia miejsc kultu religijnego, gotowości do ochrony przed zagrożeniami CBRN, programów szkoleń, walidacji systemu ochrony miejsc kultu religijnego przed zagrożeniami, kampanii podnoszenia świadomości zapewniającej bezpieczeństwo miejsc kultu religijnego, aspektów etycznych, zapewnienia ciągłości wyników projektu i zarządzania informacją.

W trakcie prac badawczych konsorcjanci czerpią wiedzę z wielu źródeł, którymi są przeze wszystkim: tradycja, wnioski z przeszłości oraz, co szczególnie ważne badania współczesne dotyczące rodzajów i skali zagrożeń mających swoje źródło również w rozwoju cywilizacyjnym oraz stosowaniu środków walki stosowanych przez grupy terrorystyczne.

Działania podejmowane przez konsorcjantów służą zatem usprawnienia dotychczas stosowanych środków przeciwdziałania zagrożeniom oraz minimalizacji skutków ich wystąpienia oraz poszukiwania nowych wysoce skutecznych. To przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny systematycznie rozszerzający zasięg eksploracji naukowej.

Oprac. R. Gwardyński, B. Wiśniewski, T. Zwęgliński